Povoljna pakiranja, popust do 90 %
Ljetni Black Friday, popusti do 90%

Pretražite blog

Opsežan popis materijala od kojih se izrađuje donje rublje

Kategorija:

Donje rublje možete naći u ormarima svih ljudi, bez obzira na spol i dob. To je jedan od najvažnijih komada odjeće, koji je najbliži našem tijelu. Stoga je važno da bude izrađeno od najboljih materijala i od proizvođača koji se specijalizirao za donje rublje. Materijal donjeg rublja trebao bi biti prozračan, ne izazivati iritaciju kože, jednostavno biste se u njemu trebali osjećati kao u svojoj koži.

Zašto je materijal donjeg rublja toliko važan?

Donje rublje nosite obično cijeli dan. Da biste se u njemu osjećali ugodno, važno je od kojeg je materijala izrađeno. Možete odabrati donje rublje od umjetnih, ali i od prirodnih materijala. To ovisi o tome za koju priliku birate rublje.

  • Za svakodnevno nošenje nudi se žensko i muško donje rublje od pamuka ili bambusa. Ako ne želite da bude vidljivo ispod odjeće, odaberite bezšavno donje rublje.
  • Za sport će odgovarati donje rublje od sintetičkih vlakana, koje brzo suši i dobro odvodi znoj s tijela.
  • Donje rublje za romantične trenutke obično se također proizvodi od raznih vrsta tekstilnih, uglavnom sintetičkih vlakana, koja dugo drže svoj oblik.

Vrste tkanina i njihove osobitosti

Da biste odabrali kvalitetno donje rublje, morate poznavati proizvodne materijale i njihove karakteristike. Osim prirodnih materijala, možete odabrati i sintetičke ili kombinirane tkanine. Kombinirani materijali proizvode se od nekoliko vrsta sintetičkih vlakana koja tkanini dodaju određenu funkciju ili od prirodnih materijala u kombinaciji sa sintetičkim vlaknima.

Pamuk i njegove vrste

Pamuk je jedan od najpopularnijih materijala za donje rublje. Gotovo svaki muškarac u svom ormaru ima pamuk boxerice, bokserice ili slipove. Žene sigurno imaju u svojoj kolekciji donjeg rublja pamuk gaćice ili grudnjake. Ovaj materijal je prirodan i odlikuje se čvrstoćom te dobrom apsorpcijom znoja i vlage. Također mu ne smetaju česta pranja na visokim temperaturama niti peglanje. Međutim, pamuk nije samo jedan. Možete naići i na ove vrste:

  • Bio pamuk – ovaj bio materijal, za razliku od klasičnog pamuka, uzgaja se i obrađuje bez upotrebe kemikalija. Zbog toga je ekološki prihvatljiv, ali i nježniji za vašu kožu. Karakteristike bio pamuka uključuju to da je na dodir mekši, trajniji, otporniji, elastičniji i prozračniji od običnog pamuka.
  • Pamuk satenski – ako volite satensku odjeću, odaberite onu koja je napravljena od 100% pamuka. Satenski pamuk je najugodniji za kožu i zbog svog prirodnog podrijetla mogu ga nositi i alergičari. Prednosti su mu termoregulacijska svojstva, ne gužva se i visoka kvaliteta.
  • Kombinirani pamuk – ovom prirodnom materijalu često se dodaju elastan ili poliester, koji osiguravaju udobnost i povećavaju elastičnost rublja. Sam pamuk nije elastičan. Kombinirani materijali bolje odvode znoj i vlagu, brže se suše i prikladni su za sportske aktivnosti. Čisti pamuk nije prikladan za sport.

Bambusovo donje rublje

Bambusove tkanine proizvode se od drvenastih stabljika biljke bambusa. Od drveća se dobiva celuloza koja se prerađuje u vlakno, koje je vrlo ugodno za kožu. Odjeća izrađena od ovog prirodnog materijala izvrsno upija znoj, prozračna je, antistatična i prirodno antibakterijska. Savršeno se stoga koristi za proizvodnju ženskih gaćica. Ne smijemo zaboraviti spomenuti da su proizvodi od bambusovih vlakana biorazgradivi.

Modal tkanina

Modal je prirodni materijal dobiven iz celuloze bukve. To je vrsta viskoze, koja se naziva i umjetni svila. Karakterizira ga lakoća i prozračnost. Ugodno se nosi i odlično odvodi znoj. Donje rublje za muškarce i za žene obično je izrađeno od modala i mješavine pamuka i elastana. Košulje, pidžame, majice, leggins i druga odjeća mogu također sadržavati poliester i pamuk. Modal se ne skuplja i otporan je na trošenje.

Merino vuna

Merino je pasmina ovaca koja potiče iz sjeverne Afrike, ali danas se ovce uzgajaju uglavnom u Australiji i na Tasmaniji. Merino vuna je prirodno vlakno koje je prozračno, ne zadržava miris, ne grebe kožu, lako se održava i može regulirati temperaturu (zimi grije, ljeti hladi). Zbog elastičnosti vlakna, odjeća od merino vune ne gužva se. Od ovog materijala proizvodi se sportska odjeća, majice, pidžame i donje rublje. Osobito je popularna za proizvodnju funkcionalnog termalnog rublja.

Lyocell

Lyocell je prirodno vlakno nove generacije. Njegova proizvodnja je ekološki prihvatna, a njegove karakteristike uključuju mekoću, nježnost, prozračnost, izdržljivost, termoregulaciju i antibakterijska svojstva. Za proizvodnju se koristi celuloza iz bukve, hrasta, breze, eukaliptusa i smreke.

Materijal Frotte

Mehki frotte materijal je mješavina pamuka i poliestera, pri čemu prevladava pamuk. Poliester se dodaje tkanini kako bi se olakšalo održavanje materijala. Frotte je tkanina s petljama koja zbog sadržaja pamuka ima bolju sposobnost upijanja vlage. Najčešće se koristi za proizvodnju ručnika, ogrtača i odjeće za plažu.

Lycra, Spandex, elastan

Lycra, Spandex i elastan su isti. To je mekano, elastično vlakno od poliuretana koje je u Americi poznato pod imenom Spandex, a u Europi pod nazivom Lycra, što je komercijalni naziv za elastan. Lycra je uvijek mješavina s nekim od prirodnih materijala (pamuk, viskoza, svila itd.). Zbog toga materijal postaje elastičniji i čvršći. Odjeća bolje zadržava oblik, dobro pristaje, brzo se suši, manje se gužva. Materijal je također prikladan za šivanje vlastite odjeće i donjeg rublja, ali zahtijeva određenu praksu (korisna može biti šablona za ženske gaćice). Lycra se koristi u donjem rublju, kupaćim kostimima i funkcionalnoj odjeći.

Sintetička vlakna

Sintetička vlakna su tkanine koje se dobivaju kemijskim postupkom iz prirodnih ili sintetičkih polimera, ali i iz anorganskih tvari. Zbog svojih različitih svojstava koriste se kao mješavine. Najpoznatije su:

  • polieter – lako se održava, otporan na mrlje, elastičan. U mješavini uzrokuje da se odjeća manje gužva.
  • Ponovno korišteni poliester – proizvodi se iz recikliranih izvora, poput PET boca, poliesterskih otpada ili starih odjeća. Ima iste karakteristike kao i poliester, ali za njegovu proizvodnju troši se 90% manje vode i 70% manje energije.
  • Poliamid – poznat i kao najlon. Koristi se za proizvodnju ženskih čarapa, kupaćih kostima i sportske odjeće. Mehanički je vrlo otporan i ne gužva se.
  • CoolMax – to je markirano poliestersko vlakno koje od tijela odlično odvodi pare, zbog čega koža ostaje suha. Materijal ima malu sposobnost upijanja, brzo se suši, otporan je na plijesan i neugodne mirise. Koristi se uglavnom za proizvodnju funkcionalnog rublja.
  • Polipropilen – upija najmanje vlage i brzo se suši. Vlakna su čvrsta, elastična i imaju nisku toplinsku vodljivost. Materijal je otporan na plijesan i bakterije.
  • Poliakril – njegovim prednostima spada stalnost boje, otpornost na mikroorganizme, ne zgužva se i lako se održava.
  • Akryl – alternativa za osobe alergične na vunu. Može se prati u perilici, ne gužva se, elastičan je i mekan.

Tkanine sa srebrnim ionima

Ako tražite antibakterijske tkanine, odaberite one koje su tretirane srebrnim ionima. Srebrni joni sprječavaju rast bakterija, plijesni, smanjuju neugodne mirise i brinu se o biološkoj ravnoteži kože, bilo da se bavite sportom ili samo rekreacijskim aktivnostima.

Podijelite ovaj članak

Dodaj komentar


120 dana za povrat

robe

98 % kupaca

preporučena trgovina

Preko 400.000 komada

odjeća po super cijenama