Brzina dostave | u utorak 24.6. kod vas |
Trenutna brzina isporuke | HR pošta - Kućna dostava | Overseas - Kućna dostava | Besplatna dostava |
u utorak 24.6. na tvom mjestu | u utorak 24.6. na tvom mjestu | od 59,99 € |
Što je zapravo održiva moda i kako sastaviti garderobu koja će biti kvalitetna, bezvremenska i obzirna prema prirodi i koži? Sve to saznat ćete u ovom članku!
Modna industrija nesumnjivo spada među najveće zagađivače okoliša. Godišnje se proizvede nevjerojatnih 150 milijardi komada odjeće. Svaki od tih komada u prosjeku ostaje u ormaru samo oko 3 godine, prije nego što ga zamijeni novi.
Potpuna suprotnost brzoj modi, koja izbacuje kolekciju za kolekcijom, jest slow fashion, odnosno spora ili trajno održiva moda. Ona stavlja naglasak na minimalizam, kvalitetu i obzirnost prema prirodi i čovjeku.
… vrti vam se u glavi od svih tih pojmova? Razjasnimo jednom zauvijek što se krije iza pojedinih izraza.
Naš savjet: Još nemate iskustva s održivom odjećom? Počnite kupnjom ekološki prihvatljivog donjeg rublja, koje je u izravnom kontaktu s vašom kožom. Pogledajte žensko rublje od biopamuka ili muške bokserice i boxerice od bambusovih vlakana.
Odjeća od prirodnih i održivih materijala temeljni je stup slow fashiona, jer je visoke kvalitete i izrađuje se uz obzir prema okolišu. U svoj ormar trebali biste je uvrstiti i ako se borite s kontaktnim alergijama ili imate problema s kožom.
Naš savjet: Prilikom kupnje pažljivo promatrajte etikete na odjeći. Može se dogoditi da određeni komad sadrži prirodna vlakna, ali u tako maloj količini da njihove osobine uopće ne osjetite.
Pamuk spada među klasične materijale modne industrije jer je cjenovno pristupačan, a od njega se izrađuje odjeća koja je na dodir vrlo nježna, a istovremeno čvrsta i otporna. Osim toga, pamuk se odlikuje visokom sposobnošću upijanja i prozračnošću, pa koža može slobodno disati, što će posebno cijeniti alergičari.
Naš savjet: Kvalitetno pamučno donje rublje proizvodi, primjerice, svjetski poznati brend Tommy Hilfiger.
Dok se velik postotak pamuka uzgaja u zemljama trećeg svijeta i pri njegovoj proizvodnji koriste se pesticidi, biopamuk se uzgaja uz obzir prema okolišu. Također, berba i bojenje pamuka odvijaju se vrlo pažljivo – za bojenje se, primjerice, koriste glina, bilje ili blagi sintetički pigmenti.
Malo tko zna da bambus zapravo nije drvo, nego vrsta trave. Još su važnija njegova svojstva. Donje rublje od bambusovih vlakana na dodir je vrlo nježno, podsjeća na svilu ili kašmir, a pritom je nesklono gužvanju, postojane boje i izvrsno zadržava oblik.
Kao da to nije dovoljno, bambus je i hipoalergenski, antibakterijski i termoregulacijski sposoban, tako da vas zimi grije, a ljeti hladi. Po vrućini se ne lijepi za kožu i može upiti do 90% UV zračenja.
Naš savjet: Od bambusovih vlakana proizvode se, primjerice, muške i ženske čarape koje učinkovito upijaju znoj, neutraliziraju neugodne mirise i sprječavaju razvoj gljivičnih oboljenja.
Tencel nazivamo vlakna lyocell, koja se dobivaju iz drveta eukaliptusa uzgajanog u održivim šumama. Odjeću od tencela lako je održavati, jer se ne gužva i ne gubi boju.
Slično bambusovim vlaknima, tencel dobro regulira tjelesnu temperaturu i prema potrebi hladi ili grije. Uz to je razgradiv, pa ni nakon što odjeća odsluži svoj vijek ne opterećuje okoliš.
Vlakna na bazi regenerirane celuloze imaju vrlo glatku i nježnu površinu. Zahvaljujući tome, modal ima ugodan svilenkasti sjaj i živopisne boje koje zadržava i nakon ponovljenog pranja. U usporedbi s klasičnom viskozom, modal je puno otporniji na mehanička naprezanja, manje se skuplja i manje se gužva.
Naš savjet: Želite li na vlastitoj koži osjetiti kako je nositi modal? Pogledajte kolekciju donjeg rublja marke Calvin Klein, koja osim pamuka sadrži i visok udio ove prirodne tkanine.
Merino vuna dobiva se od pasmine domaćih ovaca merino, koja je izvorno živjela u Africi, na području današnjeg Maroka. Odatle je u srednjem vijeku stigla u Španjolsku, a u 18. stoljeću na Novi Zeland i u Australiju.
Merino vunu čine vrlo fina vlakna, tanja čak i od ljudske kose. Ipak, izuzetno je izdržljiva – čvrsta, postojana i, za razliku od klasične ovčje vune, ne grebe, ne svrbi i ne smrdi.
Odjeću od merino vune lako je održavati. Budući da dobro upija mirise, ne morate je često prati – dovoljno ju je na kraju dana prozračiti. Kao jedan od rijetkih prirodnih materijala, merino vuna je prikladna i za sport, jer ima izvrsna termoregulacijska svojstva i odlično upija znoj.
Za odjeću od prirodnih i održivih materijala vjerojatno ćete platiti više. S druge strane, u vašoj će garderobi trajati mnogo dulje od uobičajene konfekcijske odjeće, jer je kvalitetno izrađena i nakon prvog pranja se neće skupiti, razvući ili izblijedjeti. Ako dakle svoj ormar složite od bezvremenskih komada u osnovnim bojama i krojevima, ne morate se bojati da će izaći iz mode.
robe
preporučena trgovina
odjeća po super cijenama